Rodičovská dovolená, příspěvek 2016 - Děti a miminka

 
 
 
 
 
 
 

Rodičovská dovolená 2016

Rodičovský příspěvek, porodné 2016

Dobrý den. Jsem na RD s dvouletým synem. Vyplácení rodičovského příspěvku mi končí v lednu 2016,tedy posledni částka ve výši 7 000kč má přijít v únoru. Z 220 000kč mi zbude ješte 1000kč, kterou by mi asi UP vyplatilo následující měsíc,tedy v březnu. Chci se zeptat,zda můžu navýšit měsíční výplatu,tak abych posledních 7 000kč dostala v lednu 2016, jelikož čekám druhé dítě a termín porodu mám 1.1.2016. I pokud by se dítě narodilo později, za leden bych už asi rodičovskou na první dítě nedostala,že? Jen se nechci dostat do situace,že mi skončila rodičovská prosince 2013 a druhé dítě bych přenášela a tím pádem bych nenastoupila rovnou na rodičovskou s druhým dítětem. Musela bych se na tu dobu hlásit na úřadu práce,či si zaplatit zdravotní pojištění? Dále se chci zeptat, jestli v roce 2016 bude porodné i na druhé dítě a pokud ano,jaké jsou podmínky pro získání. A nakonec se chci ješte zeptat, kdyby se vypočítával rodičovský příspěvek na druhé dítě z manželova platu (jsem nezaměstnaná) a převedl by jej na mě,zdravotní za mě bude platit stát? A musím být vedena na úřadě práce? Tam vedena nejsem, odcházela jsem na mateřskou zaměstnaná,až v průběhu rodičovské mi skončila smlouva. A jak by to bylo,pokud by šel na mateřskou manžel?

Dobrý den, píšete, že poslední výplata rodičovského příspěvku vám náleží za leden 2016, na účet tedy přijde v únoru. Pokud byste chtěla částku výplaty navýšit, můžete to udělat pouze tehdy, pokud jste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tím tedy částku 220 000 Kč vyčerpáte dřív a v roce 2016 už vám nebude vyplaceno nic. Pokud by se vaše druhé dítě narodilo ještě v době, kdy pobíráte rodičovský příspěvek na první dítě, narozením druhého je vám tento příspěvek zastaven (částka už vám tedy nebude vyplacena) a vy automaticky přecházíte na peněžitou pomoc v mateřství nebo rovnou na rodičovský příspěvek na druhé dítě. Pokud se druhé dítě narodí až po ukončení výplaty rodičovského příspěvku na první dítě, musíte se přihlásit na úřad práce. Zdravotní pojištění za vás tak jako tak bude placeno státem, protože jste osoba pečující o dítě do 7 let.

V roce 2016 bude stejně jako v roce 2015 vypláceno porodné pouze na první dítě. Žádné výrazné změny v tomto směru se nechystají. Rodičovský příspěvek se nevypočítává z ničího platu, je pevně stanoven na 220 000 Kč, záleží pouze na rychlosti, s jakou jej vyberete. Z platu se vypočítává peněžitá pomoc v mateřství. Na tu vy jako nezaměstnaná osoba nemáte nárok, nárok by na ni mohl mít váš manžel, pokud splňuje podmínku platby nemocenského pojištění po dobu 270 dní před narozením dítěte. Pokud by šel na mateřskou on, nemůže ale vykonávat stejnou práci, z jaké na mateřskou dovolenou odešel. Může se to řešit tak, že vy zůstanete doma s dítětem a on bude vykonávat práci na jiné pozici, než jakou má uvedenou v pracovní smlouvě. Vy ale můžete přes něj vybrat délku rodičovské dovolené, což byste sama jako osoba bez 270 dnů nemocenského pojištění nemohla. Za osobu na mateřské dovolené a rodičovské dovolené platí zdravotní pojištění stát.

http://poradna.aktualne.cz

Nahoru

 
 
 
 
Reklama http%3A%2F%2Fwww.detiamiminka.cz%2Fcihlicky-pro-deticky%2Fcihlicky-pro-deticky-2x24ks.html
 

Navštívené produkty 

 

naposledy navštívené produkty

 
 
 
Online-květiny Designové osvětlení Facebook Kvalitní postele z masivu Artikul


TOPlist